תפריט צור קשר משתמש
ברוך הבא אורח. יש באפשרותך להירשם ולהוסיף את עצמך למאגר שלנו בחינם. הרשם | התחבר

מגוון אטרקציות לגני ילדים

מאמר מתוך קטגוריית: מגזין

ילדינו שוהים בגן הילדים שעות רבות, שבהן הם לומדים כיצד לשחק יחד עם ילדים אחרים, ליצור חברויות ולפתח אותן ועוד. שילוב נכון של אטרקציות שונות, יגדיל את תרומת גן הילדים לחינוך

כמעט בכל גן ילדים תמצאו ספריה קטנה של ספרי ילדים, משחקים שונים להרכבה, אמצעי קישוט ויצירה וצעצועים גדולים בחצר.

מעבר לכל אלה יש כמובן דברים נוספים, אבל הרבה גני ילדים, בין אם בערים גדולות כמו תל אביב או במקומות קטנים יותר, משלבים לרוב גם אטרקציות ייחודיות, שתפקידן כפול:

1. לשבור את שגרת היום-יום וליצור משהו שהילדים מחכים לו, כגון פעילות שבועית ייחודית או לא רגילה

2. לפתח חשיבה מקורית או צדדים באישיות של הילדים, שבאופן רגיל ותוך כדי שגרה, לא מגיעים אליהם

אטרקציות הם דברים שמגיעים אל הגן ולא נמצאים בו באופן כללי, והן יכולות להיות אחד או יותר מהדברים הבאים:

"מאלף" חיות

הכוונה היא כמובן למפעיל או מפעילה שמגיעים עם חיות לחוויות בלתי אמצעיות כמו החזקה וליטוף או לקבלת הסברים. יש גני ילדים שמחזיקים גם פינת חי קטנה – לרוב עם מספר ארנבונים – אבל לא לכל מקום זה מתאים.

תפקיד המפגש עם בעלי החיים הוא גם חווייתי, אבל דרכו לומדים הילדים על חמלה וסבלנות ועל טיפול בבעלי חיים והאחריות כלפיהם.

פעילות ספורטיבית לא שגרתית

בכל גן ילדים שמכבד את עצמו יש מתקני טיפוס או משחקים, שמפתחים תנועה וקואורדינציה. על אלה אפשר להוסיף גם מתקנים מתנפחים שמביאים מבחוץ או מתקנים ניידים שמגיעים לגן פעם בתקופה.

במתקנים אלה יכולים הילדים לשפר עוד יותר את היכולות הגופניות שלהם, אך לא רק: ניתן לעודד אותם לא רק לתחרותיות, למשל, אלא להתמודדות עם חששות ופחד, לשיתוף פעולה קבוצתי ובין אישי, ועוד.

אטרקציה כמו 'מתנפחים' יכולה לשמש את גן הילדים באירועים מיוחדים כמו חגיגת יום הולדת משותפת לכמה ילדים, סביב חגים או כל אירוע אחר שלקראתו אפשר ליצור ציפייה.

סדנאות שונות – יצירה מיוחדת, בין השאר

בכל גן ילדים יש אמצעים שונים ליצירה, כמו טושים, ניירות וצבעים. מעבר לאלה, אפשר גם להכריז על סדנא מיוחדת, שבה יעשו הילדים שימוש בחומרים לא שגרתיים, כגון אריזות של מוצרים שונים שיביאו מהבית, בגדים או בדים ישנים ועוד.

אטרקציות מסוג זה פופולאריות מאוד לפני פורים, כאשר משתמשים בכוח היצירתי של הילדים ליצור תחפושות אישיות מקוריות. כמו כן, גננות רבות משתמשות ביצירה כדי להעניק לגן מראה מיוחד ומקורי לפני יציאה לחופשה גדולה ולציון אירועים נוספים.

לסיכום: לכאורה, עיקר העניין באטרקציות הוא לשבור שגרה, אבל יכול להיות ויש בהן הרבה מעבר לכך: כדאי לתכנן ולהשתמש באטרקציות לצורך הגברת שיתוף הפעולה בין הילדים בגן, לשם התמודדות של ילדים עם חששות או פחדים ובעיקר כדי שילמדו להכיר את עצמם ואת היכולות שלהם טוב יותר.

הצטרף